Belgija teže od očekivanog stigla do pobjede, Kanađani igrom i pristupom oduševili fudbalski svijet

145

Fudbalska reprezentacija Belgije teže od očekivanog je savladala Kanadu u utakmici prvog kola grupe F Svjetskog prvenstva u Kataru.

Belgija je slavila minimalnim rezultatom 1:0, ali igra koju su prikazali Kanađani iznenadila je i oduševila brojne ljubitelje fudbala.

Kanađani su od početka utakmice bili agresivnija ekipa, a takav pristup zadržali su i do samog kraja što pokazuje statistika upućenih udaraca na gol (21:9 u korist Kanade).

Kanađani su presingom stvarali velike probleme Belgijancima u kreaciji napada, pa je tako Belgija do najvećih šansi dolazila uglavnom brzim tranzicijama i kontranapadima.

Igrala se 11. minuta kada su Kanađani imali najbolju priliku da dođu u vodstvo. Carrasco je igrao rukom u svom šesnaestercu, sudija je nakon gledanja VAR-a dosudio penal za Kanadu, a odgovornost je preuzeo Alphonso Davies. Ipak, šutirao je loše te je Courtois bez problema odbranio njegov udarac.

Nastavak poluvremena donio je dosta uzbuđenja, posebno pred golom Belgije, ali mreža se zatresla tek u finišu prvog poluvremena i to na suprotnoj strani. Belgija je stigla do vodstva u 44. minuti pogotkom Batshuayia nakon asistencije Alderweirelda, te su Belgijanci sa prednošću otišli na pauzu.

Primljeni gol nije negativno utjecao na igrače Kanade koji su i u drugom poluvremenu nastavili sa hrabrom igrom, što im je donijelo i nekoliko odličnih situacija pred golom Belgije, no bolje prilike su izostale zbog nedovoljno kvalitetnih završnih pasova.

Belgija je naposljetku uspjela zadržati prednost od jednog gola i doći do minimalne pobjede.